1862 - Mente - węgierski strój narodowy - odpowiednik polskiej dellii

Jest to zachowana w stanie idealnym, wierzchnia węgierska mente - odpowiednik polskiej dellii. Była noszona na dolmanie. Uszyta z atramentowego aksamitu, ozdobiona pięknymi, czarnymi szmerunkami, zapinana na pętlice. Odpowiednik polskiego stroju narodowego z okresu Powstania Styczniowego.

"Podobnie jak polskie kontusze, żupany i dellie, mente były modne w II połowie XIX w., aż do dwudziestolecia międzywojennego wieku XX.  To jest czas, kiedy w monarchii austro-węgierskiej były propagowane stroje narodowe. Polscy, czy węgierscy deputowani w Wiedniu ale też urzędnicy i parlamentarzyści na Węgrzech i w Galicji, a także ziemianie, podczas uroczystości rodzinnych zakładali stroje narodowe. Polska dellie różniła się od mente tym, że miała dłuższe rękawy i dużo skromniejsze szamerunki." 

Anna Straszewska

historyk sztuki, kostiumolog

Mente pochodzi z miejscowości Zielona k. Żuromina. Została zakupiona wraz ze starą sosnową szafą z XIX w., która z powodu dużej ilości korników nie przetrwała renowacji. Mente jest w stanie idealnym. Posiada niewielkie przetarcia włosa na kołnierzu i ramionach, prawdopodobnie od futrzanego kołnierza. W środku , po lewej stronie na dwie kieszenie: jedną niewielką kwadratową, a długą wąską i bardzo długą.

Realizacja APISOFT Strony Internetowe