1983 - Sukienka wizytowa Barbary Hoff z Hofflandu

Czarna sukienka gorsetowa z falbanami kultowej marki odzieżowej okresu PRL HOFFLAND. Barbara Hoff w latach siedemdziesiątych XX wieku podpisała umowę z Corą oraz Centralnym Domem Towarowym w Warszawie na swoją pierwszą dużą kolekcję. W Domach Towarowych Centrum w Warszawie miała swój sklep, pierwszy w Polsce nazwany od nazwiska projektanta. Dzięki Barbarze Hoff ubiegłe pokolenia opanowały sztukę DIY – „do it yourself” - "zrób to sam" do perfekcji.

Sukienka zapinana jest na ciemno szary, a nie czarny suwak metalowy, co potwierdza panujący w Polsce kryzys gospodarczy w latach osiemdziesiątych XX wieku, także w branży odzieżowej.

Do ramiączek sukienki przyczepiony został czarny szal szyfonowy w czarne kwadraty. Nie wiadomo jednak, czy jest on integralną częścią kreacji. Jeżeli tak, to odmienność wzoru od wzoru szyfonowych falban potwierdza braki materiałów na rynku w tamtym czasie. Nie wiadomo też, czy żółte i zielone koraliki były również oryginalnie przyszyte, chociaż ich tandetne wykonanie potwierdza duch kryzysowej epoki.

Sukienka uszyta została przez Krawiecką Spółdzielnię Pracy "Żoliborzanka" w Warszawie przy ul. Żemorskiego 17 o czym świadczy kultowa, kryzysowa stemplarska metka.

Ta sukienka to perełka w naszej kolekcji. W latach osiemdziesiątych XX wieku była pragnieniem wszystkich polskich kobiet.

Ciekawostką też jest fakt, że Barbara Hoff przez pierwsze lata swojej pracy projektowała dla Polek bez wynagrodzenia. Jej projekty wyrażały bunt i sprzeciw przeciwko otaczającej rzeczywistości, a jej pragnieniem było to aby pomimo trudności polska ulica i polskie kobiety wyglądały elegancko, nawet wtedy, kiedy materiałem odzieżowym musiał stać się koc, pielucha czy gaza. 

 

Realizacja APISOFT Strony Internetowe