Michał Kępiński

Rekonstruktor, epizodysta, scenarzysta, reżyser, aktor niezawodowy. Kolekcjoner militariów, ekspert ds. mundurowych. Pasjonat starej motoryzacji i techniki wojskowej.

Współtwórca Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", w której pełnił funkcję zastępcy dowódcy w latach 2004-2006.

Założyciel i dowódca pierwszej w Polsce Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, która działa od 2005 roku.

W 2007 roku stworzył GRH Batalionu AK "Czata 49", grupę, która oprócz działalności rekonstrukcyjnej za podstawowy cel stawia sobie współpracę z ostatnimi żyjącymi Powstańcami Warszawskimi i kultywowanie patriotycznych tradycji Armii Krajowej. GRH Batalionu AK „Czata 49” co roku bierze udział w obchodach świąt państwowych i wojskowych oraz w innych uroczystościach, w szczególności w tych związanych z Powstaniem Warszawskim.

W 2011 roku był założycielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Szósta Pomorska", odtwarzającej jednostki 1 Armii Wojska Polskiego.

W 2012 roku, został wybrany na Prezesa Fundacji Edukacji Historycznej.

Za pomoc okazaną Grupie Rekonstrukcji Historycznych Ludności Cywilnej, w 2013 otrzymał tytuł Honorowego Członka GRH LC.

Jego pasja, zamiłowanie do historii oraz wiedza, były wielokrotnie wykorzystywane przez filmowców. Pracował m.in. w filmach "Popiełuszko" i "Drugi Sztos", jako konsultant ds. Milicji Obywatelskiej, rekwizytor, kostiumograf i koordynator grup rekonstrukcyjnych.

Twórca, scenarzysta i reżyser widowisk i inscenizacji historycznych, upamiętniających wprowadzenie Stanu Wojennego, w tym najbardziej widowiskowych inscenizacji odbywających się w latach 2005-2011 na pl. Zamkowym w Warszawie, pod Ratuszem Bemowo oraz mniejszych, takich jak "Stan Wojenny w Pułtusku" w 2011 roku.

Współtwórca, reżyser i organizator inscenizacji "Gdynia 70", "Bunt Ursusa '76", "Zbrodnia Lubińska 1982".

Wraz ze swoją GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO, brał udział w wielu inscenizacjach i rekonstrukcjach, m.in. w widowisku „ A mury runą ...” w Przemyślu w 2009 roku.

Współtwórca i współorganizator inscenizacji walk z Powstania Warszawskiego "PWPW 1944" w 2006 roku i "Czerniaków 1944" w 2007 roku.

Jest współtwórcą i reżyserem inscenizacji historycznej "Riese - pamięci ofiar".

Jako aktor niezawodowy i rekonstruktor grał w wielu filmach i serialach, np.: “Popiełuszko”, "Czas Honoru", "Historia Roja", "Drugi Sztos", "Wałęsa". Grał również role pierwszoplanowe i epizody w teledyskach "Jedna Chwila" Kasi Malejonek, będącego częścią projektu IPN „Panny Wyklęte”, oraz "Rock&Rollin Love" zespołu Afromental i "Kołysanka" zespołu NPWM.

Współpracuje z wieloma jednostkami samorządowymi, jak np. Urząd Dzielnicy Bemowo, Urząd Dzielnicy Mokotów, Urząd Dzielnicy Ochota, Urząd Miejski w Pułtusku, z Instytutem Pamięci Narodowej, z Domami Kultury, organizacjami kombatanckimi, ze Związkiem Powstańców Warszawskich, Stowarzyszeniem Pamięci Powstania Warszawskiego, Stowarzyszeniem Tradycji Armii Krajowej i innymi.

Jego działalność została doceniona przez wiele jednostek samorządowych, instytucji państwowych i instytucji pozarządowych

Jest właścicielem jednej z największych w Polsce kolekcji mundurów, sprzętu bojowego i pojazdów Milicji Obywatelskiej. Część tej kolekcji można było obejrzeć na wystawie w Komendzie Stołecznej Policji zorganizowanej z okazji 90-lecia Policji.

W ramach GRH Milicji Obywatelskiej i ZOMO od wielu lat współpracuje z Policją przy okazji świąt resortowych, wystaw i imprez historycznych.

Posiada duże doświadczenie pedagogiczne w pracy z dziećmi i młodzieżą. Jest osobą niezwykle cenioną w środowiskach kombatantów, rekonstruktorów i filmowców.

Realizacja APISOFT Strony Internetowe